Past Presidents

Past Presidents of Six County
1904 John Spohr, Hazleton
1905 John Kehl, Ashland
1906 George Lewis, Bloomsburg
1907 John Ceaser, Saint Clair
1908 Jacob Herrold, Shamokin
1909 John Waite, Danville
1910 William Schultz, Shenandoah
1911 Joseph Fecker, Sunbury
1912 Victor Burschel, Dunmore
1913 Samuel Phillips, Mount Carmel
1914 Fred Zeiser, Shamokin
1915 John Stroh, Sunbury
1916 Charles Fenstermacher, Ashland
1917 George Heinze, Mahanoy City
1918 William Cullen, Pottsville
1919 R. Alvin Beisel, Hazleton
1920 H.J. Wit tick, Tamaqua
1921 Victor Birschel, Dunmore
1922 George Harrison, Saint Clair
1923 Ralph Zimmerman, Shamokin
1924 Thomas Campbell, Carbondale
1925 Charles Schlagel, Shamokin
1926 P.j. Brennan, Shenandoah
1927 Alex Cooper, Trevorton
1928 Guy Rhubright, Tamaqua
1929 Arther Morris, Sunbury
1930 James Kirchner, Mahanoy City
1931 Charles Wilson, Dunmore
1932 John Jones, Danville
1933 Harvey Harrison, Saint Clair
1934 Raymond Turley, Nanticoke
1935 Clinton Tiley, Ashland
1936 Albert Bittenbender, Hazleton
1937 William Stevenson, Pottsville
1938 Edmund Lewis, Scranton
1939 Adam Reis, Hazleton
1940 James Hahn, Frackville
1941 Gordon Roberts,Sr Edwardsville
1942 George Brandau, Hazleton
1943 George Eckrote,Kingston
1944 Abbes Alley, Berwick
1945 I.S. Heim, Shamokin
1946 Harry Rehman, Pottsville
1947 Charles Barasha, Shaft
1948 John Wordoski, Hanover Twp.
1949 Alexander Olah, Berwick
1950 Frank Behr, Tamaqua
1951 James Conrey, Shenandoah
1952 William Brandau, Hazleton
1953 Stuart Snyder, Sunbury
1954 John Clawser, Danville
1955 Raymond Brown, Edwardsville
1956 W.Ray Liddington, Northumberland
1957 Sheldon Morgan, Plymouth
1958 Hurley Stout, Berwick
1959 Alonzo Pollock, Danville
1960 Steve Malinchock, Frackville
1961 Charles Heath, Shemokin
1962 Ray Goldsworthy, Hazleton
1963 Harvey Polan, Shamokin
1964 Gordan Roberts, Jr., Edwardsville
1965 Edwards J. Portner, Tamaqua
1966 John Guida, Shenandoah
1967 Stanley Ftorkowski, Nanticoke
1968 Francis Kargol, Hazleton
1969 Carmen Masciantonio, Strong
1970 Andrew Hoke, Pottsville
1971 H. Sylvester Davies, Peckville
1972 Joseph Ciglar, Plymouth
1973 Authur Mcafee, Berwick
1974 Jesse Stoop, Shemokin
1975 Victor Novitski, Kingston
1976 Jesse Bell, Danville
1977 Elwood Foultz, Northumberland
1978 Walter Sawchak, Olyphant
1979 Chester Mattis, Coal Township
1980 Henry Schramn, Hanover Township
1981 Francis Burns, Plymouth
1982 Joseph Waselus, Nanticoke
1983 Emil Bieda, Coal Township
1984 Michael Cassic Jr., Hazleton
1985 Xavier Rygwalski, Nanticoke
1986 Raymond Saweikas, Shamokin
1987 John Wolosz, Edwardsville
1988 John Reilly, Danville
1989 Peter Ryneski, Kingston
1990 Herman Howard,Jr., Sunbury
1991 Author Enright, Danville
1992 Joseph Edmunds, Shamokin
1993 Deborah Waselus, Nanticoke
1994 John Gaudio, Hazleton
1995 Michael Cassic, III, Hazleton
1996 Michael Snyder, Shamokin
1997 Barry Leisenring, Northumberland
1998 William Mooney, Edwardsville
1999 David Berezovske, Mount Carmel
2000 Joseph Simonovich, Warrior Run
2001 Mark Coons, Jermyn
2002 Richard Blosky, Danville
2003 Raymond Whitenight, Hazleton
2004 Rick Stancavage, Shamokin
2005 Larry Nace, Sunbury
2006 Larry Nace, Sunbury
2007 Ricky Schnee, Mount Carmel
2008 Ricky Schnee, Mount Carmel
2009 Donald Leshko, McAdoo
2010 Donald Leshko, McAdoo
2011 Deanna Force, Danville
2012 Deanna Force, Danville
2013 Gary Perna Jr., McAdoo
2014 Gary Perna Jr., McAdoo
2015 John R. Nilles, Hazleton
2016 Anthony Prushinski, Nanticoke
2017 William Tarby, Throop

 

 

Leave a Reply